Tavasszal a legszebb a pettyegetett tüdőfű

A pettyegetett tüdőfű (Pulmonaria officinalis) tavasszal, főleg április környékén mutatja meg igazi szépségét. Ez a kedves kis évelő növény nemcsak gyógyhatása miatt értékes, hanem dísznövényként is megállja a helyét. Színváltós virágai és fehérrel pettyezett levelei igazán különlegessé teszik.

virágzó tüdőfű

Ismerkedjünk meg vele közelebbről!

Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozó pettyegetett tüdőfű (Pulmonaria officinalis) Európa-szerte, így nálunk is őshonos, és leginkább gyertyános-bükkös erdőkben, szurdokerdőkben, ligeterdőkben érzi jól magát. Bokros tövű, gyöktörzzsel terjedő, 15-30 cm magas, és szőrös levelekkel, hajtásokkal rendelkezik – ez a családjára, az érdeslevelűekre jellemző.

Áprilistól május elejéig virágzik, és ekkor igazán mutatós: megcsodálhatod ovális, csúcsos végű fehérrel pettyegetett leveleit, amelyek a virágszáron találhatók, tölcséres virágai először rózsaszínűek, majd kék színűvé változnak – ezt a színjátékot a benne lévő antocianin nevű anyagoknak köszönhetjük. A virágok bimbóban vörösesek, később rózsaszínűek, elnyíláskor pedig kékek. Ezek a virágok igazi rovarmágnesek: a méhek és darazsak odavannak értük! A nyár folyamán már nem olyan látványos a növény. A 16 cm hosszú nyári levelek szíves vállúak, fehér foltosak, hosszú nyelű.

pettyegett tüdőfű

Ismert és becsben tartott gyógynövény!

A pettyegetett tüdőfű már a középkor óta ismert és használt gyógynövény, nem véletlenül kapta a „tüdő” nevet: a népi gyógyászatban főként légúti panaszok enyhítésére használták. Virágos hajtását virágzás idején, míg nyári leveleit később gyűjtik.

Teáját önmagában vagy más gyógynövényekkel keverve alkalmazzák köptetőként, hurutoldóként, asztmás panaszokra, sőt, nyugtató, gyulladáscsökkentő hatása is ismert. Hatóanyagai közé tartoznak a nyálkaanyagok – amelyek megnyugtatják az irritált nyálkahártyát –, az allantoin, amely elősegíti a sejtek regenerációját, valamint flavonoidok és glikozidok is.

Fontos viszont tudni, hogy tartós használata nem ajánlott, mivel kis mennyiségben pirrolizidin-alkaloidokat is tartalmaz, amelyek hosszabb távon májkárosító hatásúak lehetnek. Ezért mindig kúraszerűen, legfeljebb 3-4 hétig fogyaszd!

Virágos hajtások

Ezeket virágzás idején, vagyis április környékén szedik. A virágos hajtás az egész felső részt jelenti: a szárrészt, amin a virágok és a hozzájuk tartozó levelek is vannak. Ez a rész különösen gazdag nyálkaanyagokban, flavonoidokban, és gyulladáscsökkentő hatású vegyületekben.

Leginkább köptetőként, hurutoldóként használják, vagy teakeverékekbe teszik torokfájás, rekedtség, asztma esetén.

Hurutos köhögés esetén: 2 teáskanál szárított növényt 2,5 dl forró vízzel forrázz le, hagyd állni 10 percig, majd szűrd le. Mézzel édesítve még kellemesebb. Napi három csésze javasolt a kúra idején.

tüdőfű tőálló levelei

Nyári levelek

A nyári leveleket már virágzás után gyűjtik, amikor a növény dús, szíves vállú, fehér foltos leveleket fejleszt. Ezeket késő tavasszal vagy nyáron szedik, és szintén szárítják, majd teaként használják.

A levelek is tartalmaznak gyógyhatású anyagokat, de némileg kevesebb a virágokhoz képest. Akkor hasznosak, ha a virágos hajtást már nem tudod gyűjteni, vagy ha hosszabb távra szeretnél eltenni alapanyagot.

Gyűjtés és szárítás

A virágos hajtásokat a virágzás csúcspontján (áprilisban), a leveleket pedig nyáron gyűjtsd. A megszárított részekből teát készíthetsz hurutos köhögés, torokirritáció esetén.

A pettyegetett tüdőfű virágos hajtásait és leveleit tiszta, száraz időben szedd – a délelőtti órák a legjobbak, amikor már felszáradt a harmat. A gyűjtött növényt vékony rétegben terítsd szét jól szellőző, árnyékos helyen, például padláson vagy fedett teraszon. Ne tedd ki közvetlen napfénynek, mert az fakítja és rontja a hatóanyagokat.

Ha teljesen kiszáradt (törik, nem hajlik), papírzacskóban vagy jól zárható üvegben tárold, hűvös, száraz helyen. Így akár egy évig is megőrzi a minőségét.

Pettyegetett tüdőfű a kertben

A pettyegetett tüdőfű nemcsak hasznos, hanem gyönyörű is – ideális választás lehet, ha egy olyan növényt keresel, ami tavasszal korán virágzik, árnyékos helyet szeret, és még gyógynövényként is használható. Igazi kis kerti ékszer!

Ez a növény kifejezetten árnyékos vagy félárnyékos helyet kedvel. Erdők szélén, fák alatt, patakparton, vagy ház árnyékos oldalán is jól érzi magát. Fontos, hogy ne legyen túl száraz a talaj, mert a tüdőfű nem szereti az aszályos körülményeket – ilyenkor könnyen megtámadja a lisztharmat is.

Humuszban gazdag, laza, jó vízáteresztő képességű talajban érzi magát a legjobban. A pH értékre sem túl kényes, de a semleges vagy enyhén meszes földet kifejezetten kedveli. Ha erdei típusú kerted van, akkor egyenesen imádni fogja!

Tavasszal (április-május) mutatja legszebb arcát, amikor színes virágai – rózsaszínből kékre változva – sorra nyílnak. A virágzás után az érdekes, fehér foltos levelek továbbra is díszítenek. Tökéletes talajtakaró növényként is funkcionál, lassan, de szépen terjeszkedik. Társíthatod például szívvirággal (Dicentra), mert hasonló körülményeket szeretnek és egyszerre virágoznak – gyönyörű párost alkotnak.

Kifejezetten árnyék, félárnyékkedvelő növény, mely üde, humuszban gazdag, jó vízáteresztő képességű, semleges, gyengén meszes talajban érzi jól magát. Száraz körülmények között igen hajlamos a lisztharmatra. Városi kertekben esélytelen a tartása. Azonban erdő közeli, patakparti helyeken, árnyékos erdős területeken, természet közeli kertekben, mondjuk Völgyzugolyban, szépen virul. Fagytűrő. Lassan fejlődő talajtakaró növény. Szívvirággal (Dicentra) együtt társítható. Mindkét növény egy időben virágzik.

Pulmonaria 'Raspberry Frost'

Pulmonaria ‘Raspberry Frost’; Forrás: Terra Nova

Kertészeti fajták

A pettyegetett tüdőfűnek számos kertészeti fajtája is létezik, amelyeket elsősorban díszítőértékük miatt nemesítettek. Ezeknek a fajtáknak különösen látványos a lombozata – gyakran ezüstösen pettyezett vagy világos szélű –, és színpompás virágaik a rózsaszíntől a korallvörösig, majd kékre váltva ragyognak tavasszal.

 

  • ‘Raspberry Frost’ – ezüstösen pettyezett levelek, krémszínű szegéllyel, élénk korallvörös virágokkal.
  • ‘Raspberry Splash’ – szintén ezüstös levelek, látványos virágzattal.
  • Sissinghurst White’ – tiszta fehér virágaival és ezüstösen pettyezett leveleivel tűnik ki.

 

 

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa